A.A. Ware

“On August 21, 1753, the churches of Keene and Swanzey met here “at the school-house,” and united in the support of gospel ordinances, and the pastoral care of the churches was committed to Rev. Ezra Carpenter. This union was continued seven years. It is supposed Mr. Carpenter’s connection with the Swanzey church terminated about 1764. He was succeeded by Rev. Edward Goddard, September 27, 1769, who was dismissed July 5, 1798. Rev. Caleb Mason was installed September 5, 1810, and remained until October 1, 1815. Rev. Joshua Chandler was ordained January 20, 1819, and dismissed November 26, 1822. Rev. Ebenezer Colman was installed May 23, 1827, and dismissed July 1, 1834. Rev. Elisha Rockwood, D. D., was installed November 19, 1836, and his ministry continued until his death, June 19, 1858. The present pastor is Rev. Benjamin Merrill, his church having sixty-five members. The church also has a Sunday-school with 134 members, having an average attendance of fifty-eight, with Deacon A. A. Ware, Superintendent. The first church building, located on Meeting-house hill, was built previous to 1755, and was used for public worship about forty years. This was succeeded by another structure built by the town, which was in turn used about forty years, and the present brick structure at Swanzey was erected in 1835. The Congregational society did not, until a comparatively recent date, have to support its pastors. At first, their salary, etc., was cared for by the proprietors, and later by the town ; but since the town ceased to be a parish, the support has fallen entirely upon the society.”

Reference Data:

Gazetteer of Cheshire County, NH, 1735-1885, by Hamilton Childs,1885, page 471


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

By submitting a comment here you grant this site a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution.